Haberler
Hamilelikte seyahat ederken dikkat edilmesi gerekenler

Hamileyken seyahat etmek, sıradan seyahatlere göre daha fazla önlem ve hazırlık gerekmektedir.

 

Seyahat başlamadan önce

Her havayolu şirketinin, seyahat eden hamile yolcular için farklı kuralları vardır
Seyahat öncesi, havayolu şirketi veya tur operatörü ile görüşmek ve de hamile kişiler için özel şartları olup olmadığını sormak gerekir. Havayolu şirketleri, kişinin özellikle doğuma birkaç hafta kala seyahat etmesine izin vermemektedir.

Seyahat sigortası alınız
Sigortanızın hamileliği teminat altına aldığına emin olunuz. 28 hafta sonrası hamileliği teminat altına alan bir sigorta bulmak zor olabilir.

Aşılarınızı gözden geçiriniz
Eğer gitmeden aşılanma gerektiren bir ülkeye seyahat edecekseniz, öncesinde bunu doktorunuzla görüşmelisiniz. Bazı aşılar anne karnındaki bebek için zararlı olabilir.

Tıbbi kayıtlarınız yanınızda bulunmalı
Her ihtimale karşı, seyahatte yanınızda bulundurabilmek için medikal kayıtlarınızın bir kopyasını doktorunuzdan isteyiniz. Kayıtlar İngilizce olmasa dahi tıbbi bilgiler dünyanın birçok yerinde aynı olarak kullanılmaktadır..

Araştırma yapmalı
Eğer kalacağınız yer en yakın hastaneye uzak bir yerdeyse ve de olumsuz bir durum olursa, bu sizin ve de bebeğiniz için büyük bir risk olacaktır. Sigorta sizi oluşacak tıbbi masraflar için teminat altına almayı garanti eder ancak acil bir tedavi gerektiğinde size yardım etmeyi garanti edemez. Bu sebeple, gideceğiniz yerdeki tıbbi hizmet olanakları hakkında araştırma yapınız. Turistik bölgeler genelde iyi tedavi hizmetlerinin de olduğuna dair iyi bir işarettir.

Seyahat ederken

Kan dolaşımınız devamlı olmalı
Önemli olan nasıl seyahat ettiğiniz değil, ne kadar hareket ettiğinizdir çünkü kan pıhtısı riski hamilelik sırasında daha yüksektir. 90 dakikadan fazla hareketsiz kalmayınız ve uçakta koridor tarafında oturunuz. Ayrıca kan dolaşımını arttırmanız için kompresyon çorabı giyiniz.

Varış noktasında

Ne yediğinize dikkat etmeli
Hamilelik süresince yediklerinize dikkat etmek özellikle yurtdışındayken daha da önem kazanmaktadır. Doktorunuzun tavsiyelerine ek olarak, musluk suyu içmekten, yumurta, çiğ balık, çiğ et, pastörize olmayan süt ürünlerini tüketmekten özelliklekaçınmalısınız. Ayrıca meyve ve sebzelerin iyi yıkanıp, durulandığından emin olmalısınız

Güneş altında dikkatli olmalı ve bol su tüketmeli
Hamileyken güneşlenmenin ve yüzmenin bir tehlikesi yoktur ancak cilt bronzlaşmasına dikkat etmelisiniz. Böyle bir seyahatte bol su içmek her zamankinden daha önemlidir.

 

Tüm haberleri görmek için tıklayın...